Menu strony

Wyprawa na najwyższy szczyt Wielkopolski

Każdy, kto wspinał się kiedyś w górach wie, ile trzeba się nachodzić i natrudzić, żeby zdobyć wymarzony szczyt. Niektóre z nich wymagają przygotowania, specjalistycznego sprzętu, dobrej kondycji, a niektóre bez problemu można zdobyć z marszu, całą rodziną wspólnie z dziećmi. 

Najwyższy szczyt Wielkopolski – Kobyla Góra - zdecydowanie należy do tej drugiej kategorii ;) Nie imponuje ona wysokością, bowiem od najwyższego szczytu Polski, Rys, jest prawie 9-krotnie niższa (mierzy całe 284 m n.p.m.). Jeśli jednak będziecie w okolicy, warto tutaj przyjechać.

Kobyla Góra jest położona w paśmie Wzgórz Ostrzeszowskich, które wypiętrzyły się w wyniku działalności lodowca w okresie zlodowacenia południowopolskiego w plejstocenie. Wzgórza wybijają się ponad nizinę na południowo- wschodnim krańcu województwa wielkopolskiego, a najwyższy szczyt Wielkopolski znajduje się w miejscowości Zmyślona Parzynowska, położonej ok. 700 m od drogi Marcinki – Parzynów. Tereny dookoła wzniesienia pokrywa w głównej mierze las sosnowy, który zachęca do dłuższych spacerów. Zresztą na Kobylą Górę prowadzą piesze i rowerowe szlaki turystyczne PTTK – idealna okazja do rekreacji na świeżym powietrzu.W 1974 roku na wierzchołku Kobylej Góry ustawiony został pamiątkowy głaz, informujący, że to miejsce jest najwyższym punktem regionu (do 1974 za najwyższy szczyt Wielkopolski uznawana była Bełczyna, również w paśmie Wzgórz Ostrzeszowskich). W 1999 roku na wzgórzu stanął tzw. ‘Krzyż Wielkopolski’ jako dziękczynienie za dwa tysiące lat istnienia chrześcijaństwa. Krzyż jest widoczny z daleka, ma bowiem 20 metrów wysokości i rozpiętość ramion ponad 10 metrów. Oprócz krzyża znalazły się tu również inne chrześcijańskie pamiątki - kamień z wmurowanym i oprawionym okruchem skały z Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie i dzwon upamiętniający Jana Pawła II.Ze wzniesienia roztacza się ładny widok na okolicę, a dla tych, którzy chcą dostrzec najmniejsze szczegóły, została ustawiona luneta widokowa. Mój synek przez dłuższą chwilę podglądał nie tylko szczegóły krajobrazu, ale również wypatrywał ptaki na okolicznych drzewach.Po zwieńczonych sukcesem obserwacjach zeszliśmy w dół, gdzie na południowym stoku wzniesienia znajduje się parking dla pojazdów oraz polana z ławkami i zadaszeniem, wykorzystywana w czasie odprawiania nabożeństw i spotkań. Skorzystaliśmy z ławeczek i urządziliśmy sobie krótki piknik, aby uczcić zdobycie najwyższego szczytu Wielkopolski – jednego z diamencików Korony Wielkopolski.


Nie wiecie co to Korona Wielkopolski? To powstała na wzór Korony Polski lista najwyższych punktów wysokościowych każdego powiatu województwa wielkopolskiego – jest ich łącznie 35 (szczegółowe informacje tutaj). Lista została opracowana przez miłośników Gór i Pagórków, zdobywców Mont Blanc i 10 diamencików Korony Wielkopolski - Jana Sobańskiego i Sławomira Skudzawskiego.

1 komentarz:

Dziękuję za odwiedziny i Twój komentarz!