Menu strony

Czerniejewo - perła architektury barokowo-klasycystycznej

Czasem nie trzeba daleko jechać, aby odkryć jakieś ciekawe miejsce. Wiele "perełek" mamy na wyciągnięcie ręki, ale to przypadek sprawia, że nagle odkrywamy te miejsca dla siebie.

Podobnie było u mnie z Czerniejewem - było to jedno z wielu miejsc na trasie odwiedzonych przez przypadek. 


Okazuje się, że około 40 km na wschód od Poznania i około 15 km na południowy-zachód od Gniezna, właśnie w Czerniejewie, znajduje się ciekawy zespół pałacowy, jeden z najwspanialszych zabytków architektury barokowo-klasycystycznej w Wielkopolsce - idealne miejsce na rodzinny spacer, niezależnie od pory roku.


Do okazałego XVIII-wiecznego pałacu z dawnym folwarkiem, z którego znane jest Czerniejewo, prowadzi aleja z centrum miasteczka. Taki układ miejski znany jest z takich miejsc jak Wersal czy Schoenbrunn.Na teren przynależący do pałacu wchodzi się przez klasycystyczną bramę ozdobioną czterema kolumnami i herbem Skórzewskich, ostatnich właścicieli miasta. Rezydencja ma dwa dziedzińce - pierwszy, zewnętrzny, otoczony po bokach przez wozownię (dziś znajduje się tu restauracja) i stajnię oraz drugi, wewnętrzny, zamknięty po bokach dwoma oficynami, które po licznych przebudowach pałacu zostały połączone z nim galerią, przez co cała zabudowa uzyskała kształt podkowy. We frontowej części pałacu znajduje się czterokolumnowy portyk,  echo jednej z wielu przebudów pałacu.Za budynkami pałacowymi rozciąga się piękny, 13-hektarowy park założony w XVIII wieku, który w XIX wieku został przeobrażony w krajobrazowy park angielski, z alejami lipowymi i grabowymi, stawami i bażantarnią (obecnie hotel).Na terenie zespołu pałacowego funkcjonuje dziś hotel z eleganckimi apartamentami i muzeum wnętrz. Pałac zwiedza się bez przewodnika, dzięki czemu można swobodnie poruszać się po salach pałacowych. Wnętrza zostały odtworzone niemal w 100% na podstawie zachowanych dokumentów, z dużą dbałością o detale.

2 komentarze:

  1. Fajne miejsce! musze też poszukać jakichś ciekawych miejsc w swojej okolicy... to przykre, że nie znamy tego, co najblizej nas, tylko wolimy dalekie podroze

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię odwiedzać takie miejsca z dziećmi, w zeszłym roku pokazaliśmy im z mężem miejsca które my odwiedzaliśmy jako dzieci :) Była to fajna przygoda dla niech, a dla nas powrót do wspomień

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i Twój komentarz!