Menu strony

Rosja nie tyko na Mundial

Od połowy czerwca trwa mundialowe szaleństwo fanów futbolu, a oczy całego świata skierowane są na Rosję - organizatora pierwszego turnieju Mistrzostw Świata odbywającego się w Europie Wschodniej. Łącznie podczas całych mistrzostw zostaną rozegrane 64 mecze na 12 stadionach w 11 miastach.

Do Rosji ściągnęli miłośnicy piłki nożnej z całego świata, co jest jednocześnie doskonałą okazją do promocji turystyki i pokazania światu jak wiele ten kraj ma do zaoferowania, zarówno pod względem kulturowym, przyrodniczym jak i kulinarnym. Jest to także szansa na podreperowanie wizerunku, mocno nadszarpniętego aneksją Krymu przez Rosję. W ostatnich latach stosunki dyplomatyczne Rosji z krajami Europy Zachodniej, a zwłaszcza z Polską uległy ochłodzeniu i nie można ich opisać inaczej niż trudne.


Przez pryzmat polityki, wiele osób odczuwa nieuzasadnioną niechęć do Rosji i jej obywateli, a lepszemu postrzeganiu tego niesamowitego kraju nie sprzyjają krążące stereotypy i żarty na temat Rosjan.

Jeśli rozważasz, czy wybrać się do Rosji, niezależnie od tego czy będzie to jeszcze przy okazji Mundialu, czy bez okazji, nie wahaj się dłużej - jedź!


Mogę ten kierunek z czystym sumieniem polecić - Rosja to kraj bezpieczny i fascynujący pod wieloma względami. Przemierzyłam Rosję najpierw w pojedynkę, będąc jeszcze na studiach, a w 2017 roku roku z rodziną. Przebyliśmy łącznie blisko 8 tysięcy kilometrów różnymi środkami transportu i wróciliśmy cali i zdrowi z samymi pozytywnymi wrażeniami.

Podzielę się z Wami moimi osobistymi powodami, dlaczego warto odwiedzić ten niesamowity kraj :)

CO WYJĄTKOWEGO MA DO ZAOFEROWANIA ROSJA? - MOJA LISTA TOP 10

1. Białe noce w Petersburgu, albo polarny dzień latem, jeśli wybierzesz się za Koło Podbiegunowe

Nocne otwarcie mostów zwodzonych

Trzecia nad ranem latem w Murmańsku
2. Słynny Plac Czerwony w Moskwie

Moskwa, Plac Czerwony
3. Jedne z najpiękniejszych linii metro na świecie - ozdobionego granitem i marmurami, pozłacanymi płaskorzeźbami, mozaikami, imponującymi żyrandolami - mowa oczywiście o moskiewskim metro ;)

Moskiewskie metro
4. Ermitaż w Petersburgu - jedno z największych muzeów na świecie z wspaniałymi zbiorami dzieł sztuki i malarstwa

Petersburg, Pałac Zimowy i Ermitaż
5. Rosyjski balet - jeden z najlepszych na świecie, który możesz podziwiać w jednym ze słynnych rosyjskich teatrów - Bolshoi w Moskwie lub Mariinsky w Petersburgu

"Jezioro Łabędzie"
6. Tajga i bezkresna tundra

W drodze do Teriberki nad morzem Barentsa
Półwysep Kolski
7. Zabawa na śniegu latem (takie zjawiska głównie za Kołem Podbiegunowym, ale również w innych miejscach, jeśli dopisze Wam szczęscie)

Półwysep Kolski - Góry Chibiny
8. Możesz doświadczyć prawdziwej bezinteresownej serdeczności i życzliwości
Z naszą rosyjską przyjaciółką
9. Koniecznie spróbuj fantastycznej rosyjskiej kuchni - kiszonych warzyw, owoców morza, ryb, kawioru czy pielmieni... długo by wymieniać rozmaite smakowitości :)

W tawernie u mnichów na Wyspach Sołowieckich
Krabowa uczta
10. Najpiękniejsze cerkwie na świecie - Sobór Wasyla Błogosławionego w Moskwie i Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Petersburgu

Moskwa, Sobór Wasyla Błogosławionego
Petersburg, Sobór Zmartwychwstania Pańskiego

Więc jak, kiedy jedziesz do Rosji? :)

5 komentarzy:

 1. Przepięknie to wszystko pokazałaś. Mi się marzy odwiedzenie Petersburga i Moskwy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No proszę :-) zdjęcia tu mówią wszystko...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładne zdjęcia, ale ja jakoś nie lubię tego kraju, jakbym miała gdzieś jechać to Niemcy, Włochy lub Hiszpania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za tak wiele infomacji. Zawsze bardziej ciągnie mnie na wschód, ciekawy terenów nie do końca skażonych zachnią cywilizacją, która okazuje się ma nie wiele do zaoferowania. I oczywiście słowiańska brać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Planuję wspólny wyjazd rodzinny właśnie we wschodnim kierunku, pokazać dzieciom to, co kiedyś i mnie zachwyciło, a było tego sporo. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i Twój komentarz!